Детальніше про дві моделі виплати субсидії з березня 2019 року.
В Україні з березня 2019 року будуть діяти дві моделі виплати субсидії
З березня 2019 року паралельно будуть існувати дві моделі монетизації субсидій. Такі рішення прийняті Кабінетом Міністрів України в 2019 році.
Сьогодні в місті субсидію отримують більше 15 тисячі сімей, тому питання призначення субсидії є дуже актуальним. Правила призначення субсидії майже не змінюються, змінюється алгоритм її виплати.
Надаємо детальні роз’яснення про прийняті рішення.
1 МОДЕЛЬ. «Живі» гроші для розрахунків за комунальні послуги будуть виплачуватись безпосередньо одержувачам субсидії. Таких громадян у нас більше 15 тисяч.
2 МОДЕЛЬ. Проведення розрахунків за спожиті послуги отримувачами субсидії через Ощадбанк, і за результатами вже цього опалювального сезону невикористані субсидії одержувачам виплатять готівкою. Таких отримувачів у нас на обліку близько 500 сімей.
Відповідно до першої моделі, всі громадяни, кому призначено субсидію в 2018 році (жовтні, листопаді, грудні) отримають у березні готівку для оплати комунальних платіжок за лютий 2019 року. Відповідно, у квітні прийдуть кошти для розрахунку за спожиті у березні послуги, у травні – за квітневу комуналку.
Виплата коштів буде проведена різними способами, а саме:
1. Пенсіонерам (близько 10 тисячам отримувачів) виплатить
Пенсійний фонд одночасно з пенсією. Пенсіонери, які отримають пенсійні виплати через банки, зможуть зняти свою субсидію безпосередньо у банкоматі цього банку.
2. Більше 1 тисячі пенсіонерам, які отримують пенсію через пошту, виплатить Укрпошта одночасно з пенсією.
3. Не пенсіонерам (майже 4 тисячам громадян) субсидія буде
перерахована грошовим переказом через державний Ощадбанк. Таким громадянам для отримання грошового переказу необхідно буде звернутися до найближчого відділення Ощадбанку і надати паспорт та ідентифікаційний код. Одночасно з виплатою грошового переказу кожному одержувачу субсидії буде відкрито персональний банківський рахунок, на який перераховуватиметься сума субсидії у квітні та травні.
Для прикладу. Якщо сім’я отримує щомісяця від держави субсидію у розмірі 1600 гривень, а платіжка за газ у лютому прийде на 1100 гривень, 500 гривень залишиться їй на власні потреби або для оплати рахунку, скажімо, за воду чи електроенергію. Тобто, суть нового механізму полягає у тому, що домогосподарство отримуватиме підтримку від держави у вигляді субсидії готівкою і далі зможе самостійно розраховуватися за спожиті послуги, а зекономлені кошти використати на свій розсуд. Таким чином, таке поняття як обов’язковий платіж скасовується.
ПРОСТИМИ СЛОВАМИ громадяни, отримавши субсидію готівкою, за спожиті послуги в лютому, березні та квітні повині заплатити самостійно в повному обсязі.
Кожному одержувачу субсидії, якому субсидію призначено з 2018 року, в березні Укрпошта доставить повідомлення про те, скільки і яким чином надійдуть кошти субсидії від Уряду для оплати комуналки.
Всі, хто звернувся вперше за субсидією у 2019 році, беруть участь у ДРУГІЙ моделі монетизації. Тобто, розрахунки за спожиті послуги за цих осіб з підприємствами здійснюватиме Ощадбанк, а субсидіанти отримають за результатами вже цього опалювального сезону залишок невикористаної субсидії готівкою через Ощадбанк.
Таким чином, Урядом буде здійснено пілотування паралельно двох моделей монетизації та за результатами аналізу їх ефективності прийметься рішення щодо впровадження однієї з них з травня 2019 року, але допускається, що залишаться обидві.
Ті громадяни, які отримали субсидію готівкою і сумлінно заплатять за послуги , залишаться на другій моделі. А тих, хто зірвав терміни оплати або не сплатили послуги, після сплати боргу буде переведено на безготівкову форму через Ощадбанк.
Урядом передбачено певну систему контролю за сплатою громадянами житлово-комунальних послуг. Субсидії призначаються до кінця опалювального періоду. Тобто термін дії субсидій, які зараз призначені, — до 15 квітня 2019 року. У травні при зверненні громадян за оформленням субсидій на наступний рік, або при визначенні права на одержання субсидій в автоматичному режимі, коли не потрібно окремо звертатися, Управління отримає дані від надавачів послуг про наявність простроченої заборгованості.
У разі, якщо сума простроченої заборгованості становитиме більше 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (340 гривень), і термін прострочення буде понад один місяць, то житлова субсидія не призначатиметься.
Управління соціальної політики